takipte kal

Mutlu bir hayat!
Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi kişinin kendisi veya başkaları ile ilgili tutum, duygu veya davranışlarını değiştirmeye yönelik bir sürece girmesine ışık tutan bir yöntemdir.

Dünya üzerinde milyonlarca kişi psikoterapi sayesinde yaşam kalitesini arttırmış, kendilerini rahatsız eden tutum veya davranışlarını değiştirmeyi başarmıştır. Psikoterapi bir profesyonel tarafından yapılan konuşma tedavisidir.

Uzman, kişinin duygu ve düşünceleri ile ilgili farkındalık kazanmasına, davranışlarını değiştirmesine, sorunları çözmesine veya stres, hüzün, korku veya yas gibi duyguları ile başa çıkmayı öğrenmesine yardımcı olur.

Psikoterapi size ne şekilde yardımcı olabilir ?

Her insan zaman zaman bir uzmandan yardım almaya gereksinim duyabilir. Psikoterapi önemli yaşam değişiklikleri, verilmesi gereken kararlar, ev ya da iş yerinde ortaya çıkan sorunlara ilişkin yardımcı olur.

Psikoterapi, depresyon ve kaygı bozuklukları gibi günlük yaşamı zorlaştıran ciddi sıkıntılar için de yararlıdır.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birisini yaşayan bir kişi için psikoterapi önerilir:

• Kişi uzun süredir üzüntü ve çaresizlik hissetmektedir, umudu kalmamıştır.
• Duygusal sorunları günlük yaşamlarını sürdürmelerini zorlaştırmaktadır.
• İşlerini eskisi gibi yapamaz hale gelmiştir.
• Davranışları kendileri veya başkalarına zarar vermektedir. 
• Aile bireylerinin duygusal sorunları nedeniyle üzüntü duymaktadır.
• Kişilerarası ilişkilerinde sorunlar yaşamaktadır.

Psikoterapi pek çok kişi için olduka somut değişikler sağlar. Araştırmalar, duygusal ve fiziksel sağlığın yakından ilişkili olduğunu ve terapinin bireyin genel sağlık durumunu iyileştirebileceğini göstermektedir.

Terapi, depresyon ve kaygı bozukluklarının belirtilerini etkin biçimde azaltır.

Psikoterapi’den herkes yararlanabilir mi?

Çok sayıda psikoterapi yöntemi vardır. Terapi yöntemi kişiye uygun seçilir ve uygulanırsa herkes terapiden yararlanabilir. Bireyin terapiye odaklanması ve değişime yönelik istekli olması terapiden yarar sağlama olasılığını arttırır.

İlk görüşmede sizi neler bekler ?

İlk görüşmede uzman sizi tanımaya ve neden danışmanlık almak istediğinizi öğrenmeye çalışır. Terapist, yaşantınızı, neler yaptığınızı, nerede ve kimlerle yaşadığınızı ve sizce sorunun ne olduğunu sorar. Ayrıca aileniz ve arkadaşlarınızla ilgili olarak da bilgi alabilir. Bu bilgiler ışığında uzman, durumu değerlendirerek tedavi için bir plan oluşturacaktır. Psikoterapi terapist ile danışan arasında aktif bir işbirliğidir. Değişim her zaman kolay gerçekleşmez. Ancak terapist ile iyi bir işbirliği içerisinde olan kişiler sıkıntılardan kurtularak daha verimli ve tatmin edici bir hayat yaşamaya başlarlar.


Bireysel psikoterapi’ye hangi sıklıkla gidilir, na kadar sürer ?

Terapi seanslarının süresi 50 dakikadır. Terapinin sıklığı ve ne kadar sürdürülmesi gerektiği terapi yakaşımı ve danışanın getirdiği sorunlara göre değişecektir. Terapide odaklanılması gereken sorunlar arttıkça terapi süresi uzayacaktır.
Kısa süreli terapiler ortalama olarak 10-20 seans arası sürer. Bu süreçte kişinin temel sorunla baş etme becerileri arttılır ve güçlü yönleri desteklenir.

Orta süreli terapiler ortalama olarak 20-50 seans kadar sürer. Kısa süreli terapi yöntemleri ile başlanır, belirtiler azaldıktan sonra bireyin kendisini ve çevresini algılamasına ilişkin çalışılarak daha kalıcı tutum ve davranış değişiklikleri üzerinde durulur.

Uzun süreli terapiler 50 seanstan uzun sürer. Kişinin kalıplaşmış düşünceleri, duygu ve davranışları ele alınır ve kişilik yapısını değiştirmeye yönelik destek verilir.

Comments Off

İLGİNİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Aylin İlden Koçkar

Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar

Uzmanlık alanı çocuk ve ergen psikopatolojisi olan Prof. Dr. Koçkar bebeklik, okul öncesi, çocukluk ve ergenlik döneminde görülen duygu-durum bozukluklarını araştırmakta ve bu konularda seminer ve danışmanlık vermektedir.

Instagram

×