takipte kal

Mutlu bir hayat!
Hayvanlar ve Çocuklar

Hayvanlar ve Çocuklar

Çocuğun diğer canlılar ile kurduğu ilişkiler onun gelişimini pek çok şekilde etkiler. Hayvan sahibi olmanın çocukların bilişsel, duygusal, eğitimsel ve sosyal gelişimlerine etkisi vardır. Hayvan sahibi olmak çocukların sağlıklı duygusal gelişimini desteklemektedir (Esposito, McCune, Griffin ve Maholmes’ten aktaran Purewal, 2017). Çocuklar evcil hayvanlarına huzur bulmak, kendilerini güvende hissetmek ve duygusal olarak destek almak için başvurmaktadırlar (Melson, Schwarz; Covert, Whiren, Keith; McNicholas, Collis ve Bryant’tan aktaran Purewal, 2017). Bu da çocukların duygusal olarak daha iyi ve sağlıklı olmalarına yardımcı olabileceği gibi kaygı ve depresyonu da azaltacaktır.

Burada fizyolojik mekanizmalardan da bahsetmek önemlidir. Vücudumuzun oksitosin salgılaması stresin azalmasına sebep olur ve hayvanlarla ilişki kurmak oksitosin salgılanmasına sebep olabilir (Beetz’den aktaran Purewal, 2017).

      Evcil hayvanlar sevgiyi hem verirler hem de sevgiyi alırlar böylece koşulsuz sevgi hayvan ile çocuk arasında bir bağlanma sürecini destekler.

Ergenlik döneminde kendiliği gelişmekte olan gencin pek çok değişim geçirdiği bilinmektedir. Bu dönemde ergenin duygusal desteğe ihtiyacı da artar ve evcil hayvanlar bunu sağlayabilmektedir. Eğer evcil hayvan sosyal destek sağlayabilirse ve insan etkileşimini arttırabilirse bu özgüveni, kendini kabulü, sakin kalmayı ve duygudurum regülasyonunu destekleyebilir. Elbette artan özgüven de kaygı, depresyon ve davranışsal sorunların önüne geçmeyi destekler.  

     Evcil hayvanlar aynı zamanda çocuklarda dil gelişimini de destekler. Öte yandan merak-öğrenme süreçlerini destekleyerek de bilişsel süreçlere katkısının olduğu bildirilmektedir (Melson’dan aktaran Purewal, 2017). Hayvanlar, öğrenme için güçlü bir motivasyon sağlar. Bellek, dikkat, dil gelişimi, okur-yazarlık üzerine de olumlu etkileri olduğu bildirilmektedir (Gee, De, Riley, Belcher, Grabsk; O’Haire, Slaughter, McKenzie, McCune’dan aktaran Purewal, 2017). Bunlara ek olarak, evcil hayvana sahip olmak yalnızlığı azalttığı için depresyon ve stresi de düşürmektedir (Rhoades, Winetrobe, Rice’dan aktaran Purewal,2017).

    Çocukların evcil hayvana sahip olmasıyla beraber özgüven, sorumluluk, problem çözme, duygusal sağlık, prososyal davranışlarda (empati, kendine değer verme…) artış olduğu gözlenmektedir (Vidovi´c, Šteti´c, Bratko’dan aktaran Purewal,2017).

Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar

Comments Off

Aylin İlden Koçkar

Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar

Uzmanlık alanı çocuk ve ergen psikopatolojisi olan Prof. Dr. Koçkar bebeklik, okul öncesi, çocukluk ve ergenlik döneminde görülen duygu-durum bozukluklarını araştırmakta ve bu konularda seminer ve danışmanlık vermektedir.

Instagram

×