takipte kal

Mutlu bir hayat!
Çizgi Filmlerin Çocuğunuz Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Çizgi Filmlerin Çocuğunuz Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Televizyonun çocukların bir numaralı eğlence kaynağı haline geldiği günümüzde televizyonda izlenen şiddetin çocuklar üzerindeki etkileri ebeveynler tarafından oldukça fazla sorgulanan bir konudur.

Televizyonda, sinemada ya da bilgisayar oyunlarında çok fazla şiddet izlemenin de çocuklarda saldırgan davranışlara neden olduğuna göre çocuklarınızın medyadaki şiddete çok fazla maruz kalmalarını önlemeye çalışmak gerekmektedir.

Buna yönelik olarak aşağıdaki uygulamaları gerçekleştirmek yarar sağlayacaktır:

• Televizyon izlemeyi günde bir ya da iki saat ile sınırlandırın.

• Çocuklarınızın hangi televizyon programlarını izlediklerini, hangi filimlere gittiklerini ve hangi tür bilgisayar oyunlarını oynadıklarını bilin.

• Televizyon programlarında, sinemalarda ve bilgisayar filimlerinde izledikleri şiddet hakkında onlarla konuşun. Bu tür davranışların gerçek hayatta ne kadar acı verici olduklarını ve ne tür ciddi sorunlara yol açabileceklerini anlamalarını sağlayın.

• Sorunların şiddet kullanmadan nasıl çözülebileceğini onlarla tartışın.

• Evdeki şiddet çocuklar için korkutucu ve zararlıdır. Çocukların korku duymadan, sevgi içinde yaşayabilecekleri güvenli bir eve ihtiyaçları vardır. Evinde şiddete tanık olan çocukların, ileride mutlaka şiddet gösterecekleri söylenemese de karşılaştıkları sorunları şiddete başvurarak çözmeye “yatkın” olacakları söylenebilir.

• Evinizi şiddetten uzak, güvenli bir yer haline getirmek için elinizden geleni yapın ve kardeşler arasındaki şiddet içeren davranışları kesinlike engelleyin. Anneler babalar arasındaki düşmanlık ve saldırganlık dolu kavgaların da çocukları çok korkutacağını ve onlar için kötü örnekler oluşturacağını unutmayın.

• Eğer evinizde sözel ya da fiziksel şiddet kullanılıyorsa bir psikologdan yardım almak gerekir.

• Bazen çocukların sokaklarda, okulda ya da evde şiddete maruz kalmasını engelleyemeyebilirsiniz. Bu durum gerçekleştiğinde, yaşadıkları korku duygularıyla başedebilmeleri için onlara yardım etmeniz gerekebilir. Onlara bu konularda yardımcı olabilecek kişiler arasında okulundaki rehber öğretmeni ya da bir psikolog sayılabilir.

Comments Off

İLGİNİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Aylin İlden Koçkar

Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar

Uzmanlık alanı çocuk ve ergen psikopatolojisi olan Prof. Dr. Koçkar bebeklik, okul öncesi, çocukluk ve ergenlik döneminde görülen duygu-durum bozukluklarını araştırmakta ve bu konularda seminer ve danışmanlık vermektedir.

Instagram

×