takipte kal

Mutlu bir hayat!
Fantastik Edebiyatın Çocuklar Üzerindeki Etkileri 
”Harry Potter’a yakından bakış”

Fantastik Edebiyatın Çocuklar Üzerindeki Etkileri 
”Harry Potter’a yakından bakış”

Fantastik edebiyat her dönemde hem çocukların hem de erişkinlerin ilgisini çeken bir tür olmuştur. Ancak Harry Potter dizisi tüm dünyadaki sihir meraklılarının kalbini fethetti. Harry Potter 47 dile çevrildi ve çok yaygın biçimde tüm dünyada okundu.

Bu inanılmaz başarının ardındaki sır ne ? Çocuklar Harry Potter gibi fantastik romanları neden bu kadar çok seviyor? Belki de en temel nedeni HP’ın yazarı JK Rowling’in bir sihirbaz gibi çocukların tüm düşünce, duygu ve davranışlarını çok iyi gözlemleyip tasvirlerle önümüze apaçık biçimde sermesinden ileri geliyor. İnce ince düşünülmüş fantastik detaylar da okuyucuları kitabın içine çekiyor. Şimdiye kadar sıkıla sıkıla kitap okuyan bir grup çocuk bile Harry Potter kitaplarıyla tanıştıktan sonra fantastik edebiyat okumaya devam ederek anne-babalarını şaşırtıyor.

Sihirbazlık herkesin merakını uyandıran ve bir sonraki adımın ne olduğunu merak ettiğimiz bir gösteridir. Harry Potter da oldukça yetenekli bir sihirbaz. Sihirbazlar hemen hemen her şeyi yapabilirler… Bu durumda onların yapabildikleri de bizlerin hayalgücüne kalıyor. Her insanın hayatında istediği ve istemediği, arzuladığı, hayalini kurduğu bir çok şey var. Bu durumda herkes istediklerini bir anda gerçekleştirebilecek sihirli bir değnek ister !

Çocukların Harry Potter’ı bu kadar çok sevmelerinin nedeni de bu. Her birisi birer Harry Potter olup hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirmek istiyor. Bazısı tüm karnesini 5’lerle doldurmak, bazısı sabah akşam Playstation oynamak, bazısı görünmez olup merak ettiği her yere girebilmek, bazısı ise anne – babasının bir daha hiç kavga etmediğini görmek istiyor. Harry Potter’ın çocuklara sağladığı; işte bu hayal dünyalarında özgürce asalarını sallamak.

İyi çocuk kitapları çocukların düşünce ve duygularına ulaşanlardır. Zaman zaman çocukların yalnızlık, kaygı, çaresizlik gibi çok güçlü ve onları zorlayan duyguları olabilir. Ancak yetişkinlerdeki gibi bunlarla başa çıkabilecek mantıklı düşünme ve muhakeme yeteneklerini henüz geliştirmemişlerdir. İyi bir kitap, çocukların kendilerinin anlaşıldıkları düşüncesini yaratarak onları rahatlatır ve olumsuz duyguların çözülmesine yardımcı olur. Bu da çocuğun altta yatan kaygı ve terkedilme duyguları ile başa çıkması için ona bir yardım eli uzatır.

Harry Potter’a yakından baktığımızda onun öksüz bir çocuk olduğunu görürüz. Harry’nin de pek çok hatası var ancak doğru yolu bulmayı başarıyor. Üstelik kendisini ihmal ve istismar eden akrabalarının yanından yine de geleceğe umutla bakan sevgi dolu bir çocuk çıkıyor. HP maceracı, hayata olumlu bakmaya çalışan, hoşgörülü, üstelik olumsuzluklar karşısında saldırgan davranmayan bir çocuk. Tüm bunlar HP’ı daha çok sevmemize ve onun yanında hissetmemize neden olan özellikleri. Fantastik edebiyata ilişkin dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, bu türe ilişkin kitap seçimleri yapılırken çocuğun yaş grubuna uygun biçimde seçimler yapılması gerekliliğidir. Ancak görsel uyaranların böylesine arttığı bir dönemde fantastik edebiyatın tekrar yoğun biçimde gündeme gelmesi çocukların TV, CD, bilgisayar oyunlarından uzaklaştırıp tekrar kitaplara ilgi duymalarına da yardımcı olduğu bir gerçektir. Ebeveyn ve öğretmenlerin görevi de HP ve diğer fantastik romanların içindeki olumlu nitelikli karakterleri yücelterek çocukların doğal olarak ilgi gösterdikleri bu kitapların olumlu etkilerini arttırmaya çalışmak olmalıdır. Bu tür kitaplar ebeveynlerin çocuklarıyla bağlantı kurmalarını arttırmak, etik, ahlak ve değer yargılarını konuşmak için çok yararlı araçlar.

Comments Off

İLGİNİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Aylin İlden Koçkar

Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar

Uzmanlık alanı çocuk ve ergen psikopatolojisi olan Prof. Dr. Koçkar bebeklik, okul öncesi, çocukluk ve ergenlik döneminde görülen duygu-durum bozukluklarını araştırmakta ve bu konularda seminer ve danışmanlık vermektedir.

Instagram

×