takipte kal

Mutlu bir hayat!
Uzmana Başvurmadan Önce

Uzmana Başvurmadan Önce

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu veya Öğrenme Güçlüğü belirtilerini okudunuz ve artık konu ile ilgili bir miktar bilginiz var. Çocuğunuzda bu belirtilerden bazılarını gözlemliyorsunuz ve bir uzmana başvurarak konuyu etraflıca incelemenin vaktinin geldiğini düşünüyorsunuz…

Peki ama uzmana başvurmadan önce yapmanız gerekenler nedir?

Başvurduğunuz uzman size çocuğunuzla ilgili hem sizin hem de çocuğunuzun öğretmeninin çocuğunuzla ilgili gözlemlerini detaylı biçimde soracaktır. Gözlemlerinizi not ederken çocuğunuzun hangi davranışlarının olası DEHB veya ÖÖG belirtilerini akla getirdiğini ve bunların hangi ortamlarda ortaya çıktığını göz önünde bulundurmalısınız. Çocuğunuzun dikkat ve öğrenme sorunları ile hareketliliğine ilişkin gözlemleriniz varsa bunları uzmana başvurmadan önce yazmanız ve elinizdeki notlarla birlikte uzmana gitmeniz tanı sürecinin kolaylaşmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun öğretmeninden bilgi alarak onun gözlemlerini de not etmeniz uzmanla görüşme sırasında çok faydalı olacaktır.

Uzmana Başvurmadan önce Çocuğumuza ne Söylemeliyiz? Anne babaların merak ettikleri bir diğer konu da başvurucakları uzmana gitmeden önce çocuklarına ne söylemeleri gerektiği ile ilişkilidir. Çocuğunuza, kendisinin daha mutlu ve başarılı olması için bir uzmana gideceğinizi söylemeniz başlangıç için yeterli olacaktır. Bir tanı konulması durumunda ise bu tanı ile ilgili olarak ek açıklamaları uzmanınızla birlikte konuşup karar vererek söylemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Comments Off

İLGİNİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Aylin İlden Koçkar

Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar

Uzmanlık alanı çocuk ve ergen psikopatolojisi olan Prof. Dr. Koçkar bebeklik, okul öncesi, çocukluk ve ergenlik döneminde görülen duygu-durum bozukluklarını araştırmakta ve bu konularda seminer ve danışmanlık vermektedir.

Instagram

×